Nový kabát synagoze

Cílem projektu Nový kabát synagoze je renovace fasády židovské synagogy v památkové zóně města Nový Bydžov. Primárně sbíráme na tento projekt přes hithit.com. Podpořit projekt lze ale i později.

Fasáda synagogy je v dezolátním stavu, vzhledem k vzlínající vlhkosti (budova má přízemí pod úrovní okolí), vandalům i zubu času. Při opravě jde o ošetření proti vlhkosti a novou fasádu. Stejnou opravu provedla evangelická církev z čelní strany kostela před několika lety (viz foto).
ROZPOČET SANACE FASÁDY
Rozpočet oprav fasády budovy   450 000,-
Spoluúčast města Nový Bydžov 120 000,-
Vlastní zdroje a potenciální půjčky 180 000,-

Zbývajících 150 tisíc se snažíme shromáždit pomocí sbírek a od sponzorů.

Z historie synagogy
Synagoga v Novém Bydžově je jedinou zachovalou budovou, která přežila zničující požár židovské čtvrti v roce 1901.
Není jasné, kdy byla postavena, ale první zmínky o ní pochází z roku 1568. Šlo tehdy ještě o dřevěnou stavbu, teprve po požáru v roce 1719 byla přestavěna na zděnou. V roce 1838 prošla klasicistní přestavbou a secesně byla upravena roku 1902.
Do druhé světové války sloužila svému účelu, po válce ji židovská obec pronajala a později prodala Českobratrské církvi evangelické. Ta ji užívá jako modlitebnu a prostor pro veřejnost.