Pijte sladké nápoje

Káva

Dále jim řekl: „Jděte, jezte tučná jídla a pijte sladké nápoje a posílejte dárky těm, kdo nemají nic připraveno. Dnešní den je zajisté svatý našemu Pánu. Netrapte se! Radost z Hospodina bude vaší záštitou.“ Bible, Nehemjáš kapitola 8, verš 10

Je nás málo. Dřív nás na mládež chodilo dvacet a dnes je nás osm. Je nás málo, jen tři. A babička si přisadí: „Jó, nás bylo jen v konfirmačním ročníku třicet, to byly časy.“ Svá trápení vkládáme do písní. Chceme si ulevit. A tohle stýskání je jedna z takových písniček.
Stěžujeme si, jak je nás málo. Jak málo nás chodí a padá na nás poklop malomyslnosti.
Jestli je ale pro tebe počet důležitý, pak věz: Nikdo nepřichází sám. Nebo jen málokdo přijde sám. Ahá, takže se o nás málo ví! Jaká jsme prima parta. A že se u nás může ochutnat něco z Božího království na zemi. Mluvíme o důležitých životních věcech. Mluvíme o niterných věcech. Důvěřujeme si. Dáváme šanci. Víme, že pomluvy ničí vztahy. Že láska znamená naslouchat a hledat kompromisy. Nestydíme si říct si věci na rovinu.
Že nejsme zas tak fajn? Že vlastně nejsme taková dobrá parta? Ale řešíme věci, na kterých postavíme svůj život. A to si zaslouží i naši kamarádi odjinud.
Nestěžujte si, že je vás málo. Zkuste přivést toho, či onoho. Jen ať se o vás ví. Buďte spolu rádi tak, jak jste, a něco spolu podnikejte. Nevzdychejte se vzdychajícími. Radujte se, že jste spolu. Pozvěte lidi. Nebuďte vybíraví. Nestyďte se. A když k vám někdo přijde, přijměte ho.
A když přijde stýskavá nálada, nemusíte si dávat zrovna hamburger s colou, i když se zdá, že k tomu text nabádá. Otevřete třeba čokoládu a udělejte někomu radost. A kde ji pořád brát? Čerpat ji můžete z Hospodina. Je vaší záštitou.

Zamyšlení z ev. časopisu pro mládež 5/11, autorka: Marie Medková

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..