Rádi bychom opravili fasádu synagogy, která slouží v současnosti jako kostel. Část prostředků na nákladnou opravu máme, zbytek sbíráme přes stránky Hithit. I vy můžete přispět!
O sboru a projektu opravy vypráví Dobromil Hušek, kurátor, a Lia Medková, jedna z autorek projektu na Hithitu:
- Jak jste se dostali do bydžovského sboru?
Dobromil: V N. Bydžově jsem „zapustil kořeny“ v roce 1970 za působení evangelického faráře Hrocha.
Lia: Jsem ve sboru evangelické církve v Novém Bydžově od malička. Narodila jsem se v Chlumci nad Cidlinou, do školky, na základku i na gymnázium jsem chodila do Nového Bydžova. Nyní jsem na vysoké škole v Praze a tam navštěvuji setkání pro mládež a někdy i nedělní bohoslužby, přesto se do Nového Bydžova ráda vracím.
- S čím máte spojenou zdejší synagogu?
Dobromil: Spolu s židovským hřbitovem je památkou na komunitu lidí, kteří zde po staletí žili. Vnější ráz budovy se zhruba za 300 let nezměnil. Udržet budovu v řádném stavu se podařilo díky nesmírné obětavosti členů evang. sboru, který ji 70 let vlastní.
Lia: Synagogu mám spojenou s dětstvím, nedělním ránem a hezkým počasím. S dětstvím, protože jsem ráda chodila na náboženství. Kde jsme zpívali písničky, hráli hry, kreslili na téma biblických příběhů nebo připravovaly divadelní hru na vánoce.
- K čemu synagoga slouží/sloužila kromě pravidelných bohoslužeb?
Dobromil: Evangelickým bohoslužbám, včetně aktivit dětí a mládeže, slouží od r. 1948. V té době se zde konaly každý měsíc koncerty, při nichž byl kostel zcela zaplněn. Tuto tradici chceme alespoň částečně obnovit.
Lia: Vánoční divadlo, zpívání, přednášky, koncerty a ostatní společné setkání, jako je například filmová noc.
- Proč chcete opravit právě fasádu?
Dobromil: Opravě fasády předcházela celá řada finančně nákladných oprav – statické zajištění budovy, pravidelné opravy střechy, hydroizolace stěn. Fasáda byla obnovena v r. 1985, tehdy ovšem bez hydroizolace. Vlivem vzlínající vlhkosti se stav omítky natolik zhoršil, až se stal ostudou této památky.
Lia: Osobně mám tři důvody. Za prvé citový vztah k budově. Pak, to, že vzhled je jedna ze složek prvního dojmu a třetím důvodem je, že jsme již započali opravu čelní strany a bylo by škoda opravu nedokončit.
- Kolik to bude stát?
Dobromil: Rozpočet je 450 000,- Kč.
- Jaké jsou možnosti financování?
Dobromil: Naším jediným finančním zdrojem jsou peněžité dary aktivních členů sboru, které pokryjí jen malou část nákladů. Získali jsme dotaci od města, která pokryje zhruba čtvrtinu rozpočtu. Žádost o dotaci z KÚ Hr. Králové, který rozděloval na údržbu památek kraje několik milionů, nám byla loni i letos zamítnuta. Zbytek nákladů budeme nuceni pokrýt pomocí půjčky, proto budeme vděčni za jakoukoliv finanční výpomoc, abychom se příliš nezadlužili.
Lia: Pokoušíme se shánět finance přes internet pomocí crowdfundingu. Crowdfunding je způsob financování, při kterém lidi přispívají menším obnosem k cílové částce a jsou za to odměněni věcným darem nebo zážitkem.
- Co když peníze neshromáždíte?
Lia: Pokud neshromáždíme peníze přes projekt na webu Hithit, tak budeme shánět dál a budeme rádi, že jsme mohli pěkné místo v Novém Bydžově propagovat.
Dobromil: Opravu fasády letos v každém případě realizujeme.
Děkuji za rozhovor!
Rozhovor vedla Marie Jüptner Medková, bývalá členka sboru ČCE Nový Bydžov